«Ο γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον» στο σχολείο μας

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων «εκτός των τειχών», της ΣΤΕΓΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΩΝ του Ιδρύματος Ωνάση , παρουσιάστηκε δωρεάν στους μαθητές των Δ΄, Ε΄, Στ΄ τάξεων του 10ου Δημοτικού Σχολείου Κορίνθου, σήμερα 5 Φεβρουαρίου 2016 , μια παράσταση βασισμένη στο παραμύθι «Ο γλάρος Ιωνάθαν Λίβινγκστον» που ταξιδεύει σε σχολεία όλης της Ελλάδας.

Λίγα λόγια για την παράσταση

ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2016

Και φέτος, όπως συνηθίζουμε τα τελευταία χρόνια, ο Σύλλογος Γονέων Μαθητών του σχολείου μας τήρησε το έθιμο και έκοψε τις Πρωτοχρονιάτικες βασιλόπιτες!

Μαμάδες παιδιών του σχολείου μας, μέλη του Δ.Σ. και μέλη του Συλλόγου, φτιάξαμε φρέσκες μαμαδίστικες βασιλόπιτες και την Δευτέρα 18/01/2016 σε ώρες σχολείου αυτές μοιράστηκαν σε όλες τις αίθουσες. Τα παιδιά κόψανε τις βασιλόπιτες με τους δασκάλους τους, φάγανε και ο τυχερός κάθε τμήματος που κέρδισε το φλουρί, πήρε ένα δωράκι από το Σύλλογο. Μία βασιλόπιτα κόπηκε και μεταξύ των δασκάλων, παρουσία του Δ.Σ του Συλλόγου, όπου ανταλλάξαμε ευχές για τη νέα χρονιά, αλλά και αμοιβαίες υποσχέσεις για μία εξίσου πετυχημένη συνεργασία, όπως αυτή της προηγούμενης χρονιάς.

Πρώτο μέλημά μας να δίνουμε χαρά στα παιδιά που φοιτούν στο σχολείο μας, το 10ο Δημοτικό Σχολείο Κορίνθου. Υπόσχεσή μας ότι τη νέα χρονιά πολλές ευχάριστες εκπλήξεις θα σκορπίσουν χαμόγελα στα προσωπάκια τους!

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

10ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

Απολογισμός Παρόντος Δ.Σ.

ΠΡΟΣΦΕΡΕ.

Μοιράστηκαν σε όλες τις τάξεις κουτιά προσφοράς προκειμένου να μαζευτούν χρήματα για την οικονομική ενίσχυση οικογένειας με πρόβλημα υγείας. Τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν κατατέθηκαν σε λογαριασμό που έχει ανοίξει η οικογένεια για αυτό το σκοπό.

Σε συνεργασία με το Χαμόγελο του Παιδιού, πραγματοποιήθηκε πασχαλινό παζάρι. Όλα τα έσοδα προσφέρθηκαν στο Χαμόγελο του Παιδιού για τους σκοπούς του.

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕ.

Την Τσικνοπέμπτη αγοράστηκαν από τον Σύλλογο και ψήθηκαν σουβλάκια στο χώρο του σχολείου για όλα τα παιδιά.

Πραγματοποιήθηκε Αποκριάτικος χορός.

Πραγματοποιήθηκε στο προαύλιο χώρο του σχολείου γιορτή σε συνεργασία με τους δασκάλους της μουσικής, του παραδοσιακού και του σύγχρονου χορού. Ο σύλλογος κάλυψε τον φωτισμό και την ηχητική κάλυψη της παράστασης. Η παράσταση βιντεοσκοπήθηκε και φωτογραφήθηκε.

Πραγματοποιήθηκε στον πολυχώρο “Αθλούπολη” η αποχαιρετιστήρια γιορτή για τους μαθητές της ΣΤ΄ Δημοτικού. Μοιράστηκαν αναμνηστικά και έγινε παρουσίαση με στιγμές των μαθητών.

ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΕ.

Ο Σύλλογος έστειλε επιστολή προς την τροχαία Κορίνθου για την πραγματοποίηση ελέγχων πριν ξεκινήσουν τα λεωφορεία για την πραγματοποίηση σχολικών εκδρομών.

Ζήτησε με επιστολή προς την τεχνική υπηρεσία του Δήμου τη μετατροπή των τουαλετών που βρίσκονται σε αχρηστία σε αίθουσα ολοημέρου.

ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΗΚΕ.

Ο Σύλλογος μας συνεργάστηκε στενά με τον Σύλλογο Διδασκόντων, την Σχολική Επιτροπή και άλλους Συλλόγους Γονέων του Δήμου Κορινθίων.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ.

Δημιούργησε τον ιστότοπο http://10dim-korinth.kor.sch.gr που πλέον είναι στη διάθεση του σχολείου, ώστε κάθε ενδιαφερόμενος γονέας να έχει άμεση πρόσβαση και να ενημερώνεται για τις εξελίξεις στα τρέχοντα θέματα και τις εκδηλώσεις, καθώς και το email:  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. για καλύτερη και άμεση επικοινωνία.

Πρώτη δημοσίευση 14 Οκτώβριος 2013

ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ