Τι αλλάζει στα σχολεία για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19

Human hand holding Rapid Antigen test kit, positive during COVID-19 test,  Coronavirus clearance, self or home nose test, Lockdown and Home Isolation  concept. Flat style cartoon illustration vector 5611313 Vector Art atΔημοσιεύθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης η νέα Κοινή Υπουργική Απόφαση σχτικά με τα μέτρα στα σχολεία για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19.

Μεταξύ των αλλαγών είναι και η μείωση των  σελφ τεστ   σε ένα από την ερχόμενη εβδομάδα , το οποίο θα γίνεται πριν από την Τρίτη   και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα.

Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη μετά από διακοπές εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας, ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στη σχολική μονάδα.