ΑΓΙΑΣΜΟΣ- ΕΝΑΡΞΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-23

Αγιασμός

ΑΓΙΑΣΜΟΣ- ΕΝΑΡΞΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-23

Κόρινθος, Πέμπτη 08 Σεπτεμβρίου 2022

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών/τριών του 10ου Δημοτικού Σχολείου Κορίνθου, καλημέρα σας!

Θέλω να σας ενημερώσω ότι τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 αρχίζει το διδακτικό έτος 2022-23.

Την ημέρα αυτή θα γίνει στο Σχολείο μας ο καθιερωμένος Αγιασμός στις 8:50.

Οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν στο Σχολείο από 8:30 έως 8:40 και μετά τον Αγιασμό οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν από τη Σχολική Μονάδα στις 9:30 περίπου, με ευθύνη των γονέων. Οι μαθητές/τριες αυτή την ημέρα δε θα έχουν μαζί τους τσάντες.

Από την Τρίτη 13 Σεπτεμβρίου 2022 η Σχολική Μονάδα θα λειτουργεί με πλήρες διδακτικό ωράριο:

• Η προσέλευση των μαθητών/τριων θα γίνεται από 8:00 έως 8:15.
  • Η αποχώρηση των μαθητών/τριων θα γίνεται από 13:10 έως 13:15.

Την πρώτη εβδομάδα οι μαθητές/τριες της Α΄ Τάξης θα αποχωρούν στις 11:00 από την οδό Στεφάνου και δε θα παρακολουθήσουν το ολοήμερο Τμήμα.

Επίσης από την Τρίτη θα λειτουργήσει κανονικά και το Ολοήμερο τμήμα του Σχολείου μας μέχρι στις 16:00, για όσους μαθητές και μαθήτριες δήλωσαν ότι θα φοιτούν.

Τηρούμε τα μέτρα ατομικής προστασίας και υγιεινής και η χρήση προστατευτικής μάσκας είναι προαιρετική.

Από τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου θα λειτουργεί και το κυλικείο του Σχολείου μας.

Σημαντική επισήμανση: Οι μαθητές/τριες που διαμένουν στην περιοχή του Κανταρέ θα μετακινούνται με λεωφορείο του ΚΤΕΛ Κορινθίας. Το δρομολόγιο θα ξεκινάει το πρωί από την εκκλησία του Αγίου Ευθυμίου και θα παραλαμβάνει μαθητές μέχρι την ψησταριά ¨Το παλιό λιμάνι¨. Το μεσημέρι θα αφήνει τους μαθητές στην ίδια διαδρομή. Τη Δευτέρα το λεωφορείο θα ξεκινήσει στις 8:15 και θα επιστρέψει τους μαθητές/τριες στις 9:45 περίπου. Από την Τρίτη το λεωφορείο  θα ξεκινά στις 7:50 και θα επιστρέφει τους μαθητές/τριες στις 13:30 περίπου. Θα δοθούν αναλυτικότερες οδηγίες στους Γονείς αυτών των μαθητών/τριών.