Η Ε τάξη επισκέφτηκε το Κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος

Την Παρασκευή 11-11-2022 οι μαθήτριες και οι μαθητές της Ε τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Κέντρο Πολιτισμού Σταύρος Νιάρχος στην Αθήνα.  Αφού περιηγηθηκαν στον υπέροχο χώρο του ιδρύματος και θαύμασαν τις εξαιρετικές εγκαταστάσεις του, ενθουσιαστηκαν με τα εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποιησαν!
Συγκεκριμένα οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε1 προγραμμάτισαν μόνα τους μικρά ρομποτάκια ανά ομάδες και  κάποιες διαδρομές. Έπειτα χόρεψαν με την ψυχή τους στο μουσικοκινητικό πρόγραμμα " Let's Dance "!

Ένα «ΦΑΝΖΙΝ» για το ΚΠΙΣΝ

Με το σχολείο μου επισκεφτήκαμε το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και συμμετείχαμε στο δωρεάν πρόγραμμα: Ένα «ΦΑΝΖΙΝ» για το ΚΠΙΣΝ. Το ΦΑΝΖΙΝ είναι ένα περιοδικό που εκτυπώνεται σε πολύ λίγα αντίγραφα. Είναι φτιαγμένα στο χέρι και οι συλλέκτες τα κυνηγούν ακόμα και σήμερα σαν θησαυρό..

Το ΦΑΝΖΙΝ είναι μία σύνθετη λέξη που αποτελείται από το fan=οπαδός και το magazine=περιοδικό.

Η υπεύθυνη αφού μας έδειξε παλαιότερα φανζιν και μας έδωσε οδηγίες… μας μοίρασε σε ομάδες: συντάκτες, εικονογράφοι, φωτογράφοι, γραφίστας και κειμενογράφοι. Οι κυρίες Ανθή και Αλεξία ήταν οι μέντορες μας. Δουλέψαμε όλοι ομαδικά και παραδώσαμε το υλικό μας στον γραφίστα και τους υπεύθυνους, ώστε να αποτυπωθεί ψηφιακά και να θαυμάσουμε το έργο μας… το οποίο σε δύο εβδομάδες θα είναι στα χέρια μας και το περιμένουμε με αγωνία!!

«Νιώθω περήφανος που συμμετείχα σε αυτή τη διαδικασία και σας την προτείνω ανεπιφύλακτα»

«Ήταν μία μοναδική εμπειρία και προτείνω σε όλους να τη ζήσουν»

«Εγώ ήμουν φωτογράφος και η φωτογραφία μου μπήκε στο εξώφυλλο!»

«Χάρηκα που συμμετείχα στον σχεδιασμό ενός κόμικ»

«Στο τέλος όλοι φωτογραφηθήκαμε για τη δική μας αυτοσχέδια εφημερίδα….το δικό μας ΦΑΝΖΙΝ»

«Ηταν δημιουργικό και ταυτόχρονα διασκεδαστικό.. Περάσαμε υπέροχα και αξίζει κάποιος να το επισκεφτεί»

«Αυτή η εκδρομή θα μου μείνει αξέχαστη»

«Μου άρεσε πάρα πολύ που ήμουν εικονογράφος και ζωγράφισα με τη φαντασία μου και ελπίζω να βγει ωραίο, γιατί όλες οι ομάδες συνεργαστήκαμε άψογα!!!Εύχομαι να έρθει στο σχολείο μας το περιοδικό και να τους καταπλήξει όλους»

«Εγώ ήμουν κειμενογράφος. Οι κειμενογράφοι έπρεπε να περιπλανηθούν στο Ίδρυμα και να αποτυπώσουν τη δική τους ματιά για το ΚΠΙΣΝ, απαντώντας σε σχετικές ερωτήσεις. Ήταν μία φανταστική εμπειρία και θα ήθελα να την ξαναζήσω»

Συντάκτες: Χρήστος Τζετζούμης, Τζωρτζίνα Ψωμά, Δημήτρης Μπακόλας, Θάνος Σταθακόπουλος, Πηγή Σιάχρα, Βένια Πανάγου, Ελένη Λαγού, Αντώνης Μαυρέλης, Μαρία Σίγα, Δημήτρης Τσαμαντάς, Μαρία Τσιλιγκίρη, Στάθης Χριστόπουλος από το Ε2.