Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Κορίνθου!

Οι μαθητές του 10ου Δημοτικού Σχολείου Κορίνθου, συμμετείχαν στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα (CodeWeek 2023), που φέτος γιορτάζει τα 11α γενέθλιά της, όπου πραγματοποιήθηκε το διάστημα από τις 7 έως τις 22 Οκτωβρίου.

Σε διάστημα δύο εβδομάδων, στην ώρα της Πληροφορικής, τα παιδιά όλων των τάξεων από την Α’ έως και την ΣΤ’ τάξη του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία να πάρουν μια γεύση από κώδικα και προγραμματισμό. Οι μαθητές υλοποίησαν διάφορες δραστηριότητες σχετικές με τα πρώτα βήματα προγραμματισμού και ανάλογα την τάξη χρησιμοποιήθηκαν διαφορετικά ελεύθερα λογισμικά και εργαλεία προγραμματισμού.

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή στηρίζει την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού, ως τμήμα της στρατηγικής της για μια ψηφιακή ενιαία αγορά.  Το 2021, περίπου 4 εκατομμύρια άτομα σε περισσότερες από 80 χώρες σε όλο τον κόσμο συμμετείχαν στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού (https://codeweek.eu/)