"Μικρή Επανάσταση στην Εκπαίδευση: Αναδεικνύοντας τις Ψηφιακές Δεξιότητες των Ελλήνων του Αύριο"

Το σχολείο μας, στο πλαίσιο της μη διαγωνιστικής δράσης "Μικρή Επανάσταση στην Εκπαίδευση", συμμετείχε ενεργά την Κυριακή, 3 Μαρτίου όπου μαζί με άλλες 1821 σχολικές μονάδες από όλους τους Δήμους της χώρας μας, δημιουργήσαμε μια εκδήλωση που ανέδειξε τις δυνατότητες και τη δημιουργικότητα των μαθητών μας.

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης, υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών πληροφορικής κ. Ζαβούνη Ιωάννη και κ. Φραγκάκη Νίκου, ανέπτυξαν μέσα σε ένα μικρό διάστημα τριών εβδομάδων το εντυπωσιακό έργο τους: το Έξυπνο Τούνελ (Smart Tunnel).

Σε συνεργασία με τους μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ακράτας, οι μαθητές μας κατασκεύασαν, δημιούργησαν και προγραμμάτισαν μια έξυπνη διάβαση πεζών, ένα αυτόματο σύστημα φωτισμού τούνελ, ένα αυτόματο σύστημα καταμέτρησης αυτοκινήτων και ένα αυτόματο σύστημα προειδοποίησης σεισμού.

Η μεγαλύτερη αξία αυτής της εμπειρίας ήταν η ευκαιρία που είχαν οι μαθητές μας να ανταλλάξουν ιδέες και γνώμες με τους συνομηλίκους τους, δημιουργώντας μια πλούσια ανταλλαγή γνώσεων και εμπειριών.