3ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός “Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης Alan Turing”

Η ομάδα “SIGMA” του 10ου Δημοτικού Σχολείου Κορίνθου, με την υψηλότερη βαθμολογία της περιφέρειας Πελοποννήσου, πήραν το πολυπόθητο εισιτήριο για την ημιτελική φάση, του 3ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού “Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης Alan Turing”,  που θα πραγματοποιηθεί στις 13/4/2024 στην Πάτρα.

Στον συγκεκριμένο διαγωνισμό συμμετείχαν φέτος περισσότεροι από 5.000 μαθητές/μαθήτριες από 255 σχολεία όλης της Ελλάδας, οι οποίοι/οποίες φοιτούν σε Δημόσια και Ιδιωτικά Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια όλων των τύπων της Ελλάδας.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η εμπλοκή των μαθητών/τριών σε δραστηριότητες επίλυσης λογικών γρίφων, μαθηματικών και υπολογιστικών προβλημάτων χωρίς να προϋποθέτει γνώση συγκεκριμένων θεμάτων ή να απαιτεί προετοιμασία. Η επίλυση λογικών και υπολογιστικών γρίφων θεωρείται διεθνώς μία ουσιαστική και συναρπαστική διαδικασία μάθησης, στοχεύοντας στην ενίσχυση του ενδιαφέροντος των μαθητών/μαθητριών για τα μαθηματικά και την καλλιέργεια δεξιοτήτων επίλυσης προβλημάτων, κριτικής και αναλυτικής σκέψης.

Με εκτίμηση,

Ιωάννης Ζαβούνης